Islandijos uzrasai # 1

Kol mano bendrakeleivis J. taskosi naturaliai geoterminiuose spa baseinuose, turiu proga perduoti visiems linkejimu is Islandijos siaures - Akureyri miestuko. Nors kita vertus, koks jau ten ´´miestukas´' (kazkokia keista klaiviatura:) - antras pagal dydi po Reykjaviko. Toks Kretingos dydzio..

Dar tik kelios dienos keliaujame, o ispudziu kaip is keliu savaiciu: Danija su Hamleto pilimi, Sezano paroda ir PJ Harvey Ale alumi Kopenhagoje; Isprotejes naktinis Reykjavikas (nemeluoju - tokio naktinio siautulio nemaciau niekur pasaulyje); Islandijos sostines muziejai ir gyvai isoperuotas tikras Jonas Mekas; ir mano vieno is megiamiausiu islandu muzikanto Olafur Arnalds albumo Variations of Static pristatymo koncertas..

Rytoj vaziuojam prie Myvatno ezero - sako ten pavasari labai grazu:). Tiesa, pavasaris cia tik tik prasideda.

Kol kas tiek, biciuliai - iki!

atostogų nuojauta

Senokai nieko nerašiau, ar ne?
matyt, tikrai reikia atostogų..

Šiandien pietaudami su bičiuliais vieningai pasibėdavojome masiniu mieguistumo antplūdžiu, kurį draugas M. įvardijo tiksliausiai - "kosminės energijos drenažas". Dar apsikeitėm nuorodomis - tai gavau šią. Įspūdingai nufilmuotas kopimas El Camino del Ray taku Ispanijoje:O aš pakuoju kuprinę Islandijon.. Tokių ar panašių vaizdų nepažadu, bet foto-muilinę planuoju pagaliau nepamiršti..

200% Islandisk (arba kitokia radijo laida)

Prieš porą mėnesių bičiulis ir Neringa FM siela liNas paragino parinkti valandą gražios muzikos. Užduotis buvo pernelyg sudėtinga, nes geros muzikos yra labai jau daug.. Tuomet netikėtai atsirado ir tema - Islandija. Bet patikėkit ir ji buvo labai plati. Šiaip taip  klausoma ir mėgiama islandiška muzika sukrito į valandos trukmės kompiliaciją, o  su liNo prisilietimu tapo radijo laida.

Draugams patiko. Ir štai dabar šis rinkinukas pavirto trečiuoju OreCast (radijo siuntinukų tarnybos arba kitaip - podcast:) leidiniu:

200% IslandiskMuzika iš šalies, kurioje kalbos apie blogą orą - mandagumo požymis. Atrinkta mieste, kuriame neįmanoma išpranašauti saulėto savaitgalio. Išgirsta kurorto, kuriame statistiškai daugiausia saulėtų dienų Lietuvoje, radijo stotyje.

Iš Islandijos į Klaipėdą per Neringa FM su OreCast – lietinga radijo valanda su pragiedruliais!


Atsiųsti galima iš čia

Paklausyti online čia

Collapse )

________________________________

Keistai kartais susipina įvykiai - prieš du mėnesius net neįtariau, jog gegužės 17 d. skrisiu į Islandiją. Atostogų!:)

Vox Populi?

Man labai patinka vietinė Klaipėdos spauda. Bent jau dėl to, kad vietinė, o neretai būna net įdomi.

Bet kartais vietiniai laikraščiai išprotėja, arba tokiais apsimeta..

Jau nuo neatmenamų laikų vietinės spaudos gatvės stiliaus muštynėse lyg kastetais ir beisbolo lazdomis mosuojama sociologinėmis apklausomis. Ir taip jau daug metų - pasimatuoja beisbolo lazdos dydžiu (t.y. auditorijos skaičiais) , kiekvienas nusprendžia, jog jo - smagesnė ir iki kito karto.

Bet šiandien mane išties prajuokino naujas "Vakarų ekspreso" kovinis veiksmas - skaitytojų apklausa-balsavimas, Grėsmingu pavadinimu KĄ SLEPIA SOCIOLOGINIAI TYRIMAI. Margas baneris nukreipia į balsavimo formą. Rink, mielas skaitytojau, nepatikimiausią tyrimų bendrovę. Kas nepatikimiausias ir skelbia neobjektyviausius rezultatus? "ACNielsen Baltics", "Baltijos tyrimai", o gal "Spinter tyrimai"? Nepatikimumo rinkimuose kol kas pirmauja "Klaipėdos apskrities visuomenės tyrimai" (prisipažinsiu - negirdėjau tokių).

O desertui vienas iš komentarų po šia akcija:

chi-chi 2008-04-03 08:03
aš už 'BALTIJOS TYRIMAI', nes tiek pristojo su savo klausimais, kad atsakiau belekaip, kad tik greičiau atstotų. Tai apie tikslumą negali būti nei kalbos. Nuomonės teisingos buvo gal kokie 3 procentai.

Pašventinti

vakar atidarėm vandens pramogų sezoną -

sekmadienio popietės žygiu Šventosios upe. Plaustu. Keturiese, be šuns.
Šventoji - tai čia ne ta upė, kur įteka į Nerį, o Lietuvos-Latvijos pasieniu vinguriuojanti ir Baltiją pasiekianti upelė.

Plaukimo Startas - daugmaž nuo Būtinges vamzdžio/Lietuvos pasienio.
Finišas - Šventosios miestelyje, beveik prie jūros.Gražiausia ir įdomiausia žygio dalis - pirmoji 6-7 km atkarpa su miškeliais, skardžiais, bebrų valgyklomis, ir upelį užtveriančiais nuvirtusiais medžiais.

Jei turite galimybę - vertas dėmesio ir įdomus kokių 6 valandų trukmės maršrutas. Bet praplaukti įmanoma tik pavasarį, kai daugiau vandens.

Žygio pasekmės:
Vakar - dėl linksmų plaučių draugų ir nenutrūkstamo juoko visą dieną skaudėjo pilvą,
Šiandien - dėl žiemos tingulio skauda rankas ir nugarą..

Vikingų laivas

Ar jau minėjau, kad man patinka BBC?
Vien jau dėl tokių dokumentinių laidų, kurios dažnai pranoksta bet kokį, atseit tikrą, vaidybinį kiną apie jūrą.

Čia tik ištrauka iš BBC laidos Timewatch apie tikrovišką (ne butaforinę - o tikrą!) vikingų laivo rekonstrukciją "Sea Stallion" ir plaukimą juo nuo Danijos iki Dublino (apie 1000 jūrmylių). Įtariu, kad gali būti labai įdomu skimas  ' ui:).visas nuotykis ir archeologinis eksperimentas čia

kažkoks alkoholinis postas

kas darosi šį pirmadienį?

iš pradzių ebou  atsiunčią nuorodą į foto. Jei ne uniforma, šis šuo labai primintų kolegės augintinį.

Alus dar labiau patamsėja kai iš už jūros gaunu dar vieną palinkėjimą su daina "The Irish Rover". Ją 1987 metais sugrojo the Pogues ir Dubliners. Eh, kaip man patinka the Pogues ir Shane McGowan, toks anti--žurnalinis tipas su dantų problemomis, cigarete ir stiklinaite (kurioje tikrai ne vanduo:)Kuo ši daina siejasi su šuneliu? "The Irish Rover" - apdainuojamo burlaivio pavadinimas, o paskutinis stulpelis, toks:

We had sailed seven years when the measles broke out
And our ship lost her way in the fog
And the whole of the crew was reduced down to two
'Twas meself and the captain's old dog
Then the ship struck a rock; oh Lord what a shock
The bulkhead was turned right over
We turned nine times around - then the poor old dog was drowned
Now I'm the last of the Irish Rover


Collapse )O į dienos citatą gali pretenduoti ši (neišverčiama):

Beer drinkers have bellies, gin swiggers sallow jowls, and wine, port, and brandy drinkers a “Rudolph conk,” formed by a rosaceous labyrinth of tiny, luminous blood vessels assembling itself on the nose.

Visas geras tekstas apie Kingsley Amis ir alko čia (http://www.bookforum.com/inprint/014_05/2055). Ir pabaigai paties herojaus tekstas:

Offered the choice of red or white wine at a stand-up party the other day, I explained that my stomach objected to the acid produced by wine without food, whereas spirits were all right. “Sorry to hear that,” said the host. “I’m afraid there’s nothing else in the house.” My stomach took five minutes to change its mind.

Tai gal alaus?

Pamirštos Šantės

eh, Frankas, Kostas Frankas ... Keistas ir, matyt, jau marginalinis veikėjas gyvenantis kitoje realybėje. Na, bala nematė jo visų nesėkmingų projektų ar pastangų.. Šįkartą ne apie tai.

Dienraštis "Klaipėda" išspausdino Kosto Franko straipsnį "Lietuvoje neskamba senosios jūreivių dainos". Jau pats pirmasis teiginys yra lengva forma nusišnekėjimas:

Populiarios jūreiviškos dainos pasaulyje vadinamos „Shanty“ - smuklė. Burlaivių gadynės laikais smuklė buvo vieta, kur sudarydavo komercines ar samdos sutartis. Jas tvirtindavo grogo, viskio ar romo porcija.


Smuklė tai smuklė - kai kurios kilmės versijos sieja shantes su jomis, bet ne smuklėse jos buvo dainuojamos. Ir turinys jų visai kitas. Rekomenduoju šia tema puikų Algimanto Patašiaus straipsnį "Geležinių vyrų dainos" publikuotą "Muzikos baruose". Pilnas tekstas yra ir internete, čia. Kaip teisingai pastebi Patašius:

Šantė – ne šiaip daina: ji buvo būtina praktinės nautikos dalis, jos  raida perdėm susijusi su jūrų laivybos ir laivų technikos tobulėjimo istorija, o įvairūs jos tipai ir atmainos, melodika, metroritminė sandara, dainavimo būdas - su jūreivių darbo burlaiviuose specifika. Burinės laivybos apogėjaus laikais didžiulės fregatos ir barkos išsikeldavo daugiau nei 30 įvairių burių – tūkstančius kvadratinių metrų audeklo, ir visa ta sudėtinga vėjo jėgainė buvo valdoma dviem trim šimtais į denį nutiestų įvairios paskirties virvių beveik be mechanizmų pagalbos, tik įgulos kūnų ir rankų jėga. Šantės padėjo sinchronizuoti būrio kartu dirbančių vyrų pastangas, išlaikyti reikalingą tempą, ritmą, na, ir nuotaiką.

Patašius mini ir šantininkus - gyvus dainynus. Kai kuriuose burlaiviuose jiems net buvo skiriami atskiri etatai:

Šantininkas prekybinio burlaivio įguloje buvo svarbi figūra; anuomet būdavo sakoma, jog šantininkas vertas šešių stiprių jūreivių, jog gera šantė atstoja dešimt vyrų prie virvės. Šantininkas neprivalėdavo dirbti su jūreiviais, bet vėlyvesniais laikais, kai burlaiviai darėsi vis didesni, o įgulos - vis mažesnės, tokio specialaus “etato” jau nebūdavo: šantininkas dirbo su savo komanda, tik jis pasirinkdavo parankią vietą, pats neįtempdavo visų jėgų, kad galėtų vesti dainą, atgauti kvapą, stebėti darbo eigą. Geras šantininkas, it orkestro dirigentas, užduodamas bei keisdamas tempą, parinkdamas vienokią ar kitokią šantę, gebejo įvertinti ir dirbančiųjų fizinę bei psichologinę būseną, nuotaiką.

Šanty
festivaliai gana populiarūs visose jūrines tradicijas saugančiose šalyse. Tiesa, kiek teko girdėti jų atlikimą gyvai - abejočiau jų autentiškumu. Pagal nuotaikas ir ritmiką tai būtent ir panašėja i frankiškas smuklės dainas.

Kelis kartus skaičiau, bet taip ir nesupratau  - kas ta Franko minima "Marių daina"?? Bet šios eilutės patiko:)

Prieš aštuonerius metus „Marių dainos“ natas ir įrašą buvau įteikęs Jūrų šaulių chorui. Jo vadovas paaiškino, kad „vokiškų“ dainų jie nepropaguoja, ir pasiūlė pasiklausyti lietuviškos. Paskutiniai jos žodžiai skambėjo įtikinamai: „Dievas davė man protelį, kad nesėdau į laivelį“.

taigi taigi - kai kam ir pagailėjo to protelio (čia apie save:)
  • Current Music
    Heligoland - Nearly everything is new

Heligoland

Ilgasis savaitgalis ir Kovo 11 -oji buvo pažymėta kelione po Lietuvos sostines.

Pradžia - Vilniuje su "Blogos grupės gerai groja". Kaip kažkas taikliai pastebėjo - panašu į mokyklinį žiburėlį ar klasiokų "reunion party" su spaudžiamomis rankomis (taip ir Paului:) ir euforiškais bendražygiais ("koks jūsų vardas zodiako":), puikiu kontekstas  pragrojimu "Salomėjoje", iškalbingu kolega iš (NAŽ laikų) Juliumi . Tikiuosi mano įblevyzgotas interviu M. podcast'ui neįsirašė ...

Paskui - Kaunas su Kaziukomuge, bažnyčia, stalo tenisu ir "bažnyčia":). Ačiū draugam!

O štai šį penktadienį, kovo 14 d. Palangoje "Heligoland" iš Australijos (Vilniuje "Tamstoj" - atšaukta). Mane užkabino jų sulyginimas su Cocteu Twins, nes pastaruoju metu ši grupė ir vėl dažnai sukasi grotuve. Gal ir pelnytai lyginamos - nuotaikos kiek panašios. Ir man patiko, labai..
Tik įtariu, jog salė kaip visuomet pastaruoju metu "Ramybėje" bus tuštoka ir keiksnojama blogos vadybos/reklamos trūkumo tradicija bus pratęsta. O gal atvažiuosit?


Nežinau, kodėl šie australai muzikantai pasivadino Heligoland, bet man jie primena salą:

Heligoland (arba Helgoland) - tai Vokietijai priklausanti sala Šiaurės jūroje. Lankiausi joje prieš keletą metų su jachta "Lietuva" grįžtant po jubiliejinės regatos "The Tall Ships Races". Sala ši nedidukė, vos 4,2 km2, toks lyg Nidos tipo pensininkų kurortas, kuriame specialiu aktu uždrausti automobiliai (ir dviračiai). Teko matyti tik policijos automobilį, kitiem reikalam naudojami elektromobiliai. Sala žymi ir tuo, jog visa ji - Duty Free zona. Ir plūsta įvairių tautų buriuotojai ir keltų lėbautojai prisipirkt pigaus viskio/romo ar alaus ir cigarečių. Tai ir mes šioje saloje surengėme bene jaukiausią ir linksmiausią vakarėli su rusu, latvių ir lenkų jachtų-regatos dalyvių igulomis. Su dainom ir šokiais iki ryto..

Bet nepaisant to, šalia vis buvo kažkoks sunkiai nusakomas liūdesys, kuris nepranyko net salai-uolai dingus už horizonto. O grįžęs perskaičiau, jog po Antrojo pasaulinio karo Britų Karališkasis laivynas susprogdino Helgolando saloje 6800 tonų sprogmenų, siekdamas koncentruotu sprogimu sunaikinti salą (dar žinomi įvykio pavadinimai "Big Bang" arba "British Bang"). Taip ir įvyko didžiausias žinomas ne-branduolinis sprogimas žmonijos istorijoje. Sprogimu britai siekė sunaikinti vokiečiams priklausiusias fortifikacijas, ir mastė daugmaž taip: jei nušluosim visą salą - tai nuo to tik geriau ... . Sprogimas perskėlė Heligolandą iki kelių kilometrų gylio ir pakeitė jos formą (šalia atsirado nauja nedidelė sala vadinama Mittelland). Šis bandymas sunaikinti Heligolandą net Guinesso knygoje įvardijamas kaip "didžiausia vienetinė konvencinių sprogmenų detonacija".

Ir kodėl vis prisimenu ją? Matyt tik (jūros) velniai žino...

Klausom grupės Heligoland čia: http://www.myspace.com/heligoland

Skaitom apie salą Heligoland čia: http://en.wikipedia.org/wiki/Heligoland